خانه / مطالب نمونه / جشنواره ها / برگزاری یازدهمین دوره جشنواره فیلم ۱۰۰ با شعار «سینمای اخلاق»

برگزاری یازدهمین دوره جشنواره فیلم ۱۰۰ با شعار «سینمای اخلاق»

یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای با شعار «سینمای اخلاق» از ۴ تا ۶ اسفندماه سال‌جاری در تهران برگزار می‌شود.

1457008312447_1802834-th3

یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای با شعار «سینمای اخلاق» از ۴ تا ۶ اسفند ماه سالجاری در تهران برگزار می‌شود.

علی قربانی دبیر این جشنواره با اعلام این خبر افزود: این رویداد سینمایی در قالب بخش‌های «مسابقه سینمای۱۰۰ ثانیه‌ای ایران» شامل دو بخش «اصلی» و «در مسیر تجربه» در زمینه‌های مستند، داستانی، پویانمایی و مسابقه سینمای ۱۰۰۰ ثانیه‌ای جهان در زمینه آثار مستند، داستانی، پویانمایی طراحی شده است.

وی ادامه داد: جشنواره بین المللی فیلم ۱۰۰ در این دوره در سه محور موضوعی «اخلاق و سبک زندگی»، «اخلاق و فرهنگ کار»، «اخلاق و اقتصاد مقاومتی» برنامه ریزی شده و فیلم‌ها باید ملهم از این سه محور کلی تولید شده باشند.

وی ضمن تشریح موضوعات جشنواره اضافه کرد: موضوع «اخلاق و سبک زندگی» شامل ترویج مفاهیم اخلاقی همچون: قانون مداری، گذشت، سعه صدر، ایثار و… ترویج الگوی انسان انقلاب اسلامی، خانواده الگوی ایرانی اسلامی، فرهنگ اصیل ایرانی و نگاه دوباره به زندگی و زدودن غبار روزمرگی می شود. موضوع «اخلاق و فرهنگ کار» ، شامل مفاهیمی چون: کارآفرینی و کسب و کارهای نوین، تجاری سازی ایده‌های نو و تولید ثروت از علم، فرهنگ صحیح انجام کار و حمایت از صنایع دستی و هنرهای سنتی ایرانی می‌شود و محور «اخلاق و اقتصاد مقاومتی» در برگیرنده مضامین و مفاهیمی چون: حمایت از تولید کالا و خدمات دانش بنیان ایرانی، فرهنگ تولید محصولات باکیفیت ایرانی، پویش ملی و حمایت  مردمی از تولید کالا و خدمات دانش‌بنیان باکیفیت ایرانی، تأثیرات مخرب خرید کالاهای خارجی و واردات بی رویه و غیر قانونی (قاچاق کالا) می گردد.

دبیرجشنواره بین‌المللی فیلم ۱۰۰ خاطرنشان کرد: فیلم ۱۰۰ یک پیام در عصر رسانههاست. در جهان کنونی که جهان ارتباطات نامگذاری شده، کمتر حرکتی است که از چشم تیزبین رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی دور مانده باشد. مخاطبان نیز براساس علایق و سلایق خود دست به انتخاب رسانۀ مورد علاقه‌شان می‌زنند، هرچند که بمباران اطلاعات فرصت را برای تشخیص سره از ناسره محدود می‌کند، اما پیام مناسب و شاخص همیشه بر اذهان عمومی تأثیرگذار خواهد بود.

وی اضافه کرد: در عصر ارتباطات، پیام می‌تواند در قالب هنر خود را نمایان سازد و این مسئله تأثیرگذاری و جذب مخاطب را افزایش می‌دهد و از سویی دیگر، این پیام هر چقدر با ظاهری آراسته‌تر و کوتاه‌تر بیان شود، مخاطبان بیشتری خواهد داشت و تأثیری افزون‌تر.

به گفته وی؛ در این میان، هنر سینما چه از لحاظ تأثیرگذاری و چه مخاطبان انبوه در رتبۀ نخست قرار می‌گیرد. داشتن پیام و این مسئله که فیلمساز تا چه میزانی می‌تواند در یک زمان کوتاه این پیام را منتقل کند از مشخصه‌های اصلی فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای است. چه بهتر که این پیام برپایه نگاهی اخلاق مدارانه عنوان شود.

وی ادامه داد: اخلاق مسئله موردنیاز جامعه ما و نیاز جوامع امروز بشری است.

دبیر جشنواره فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای گفت: ساخت فیلم‌هایی با زمان حداکثر ۱۰۰ ثانیه در کوتاهترین زمان ممکن و با کلیتی منسجم کاری بسیار مشکل است و فیلمساز می‌باید داستانی را بیان کند که آغاز، میانه و پایان داشته باشد و بتواند روی مخاطب تأثیر بگذارد.

وی افزود: فیلم ۱۰۰ یک فیلم کامل است با تمام مشخصات یک فیلم و با تکیه به دو عنصر ایجاز و خلاقیت، نه یک تیزر تبلیغاتی است، نه نماهنگ و نه بخشی از یک فیلم بلند. فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای رسانه‌ای نو و مناسب است برای ابزارهای جدید که با قابلیت تأثیرگذاری بسیار بالا در جهان پرشتاب و پرهیاهوی امروز می‌تواند ثانیه‌هایی مخاطب بی‌وقت و کم حوصله را به خود مشغول کند و در کنار انتقال مفهوم و پیام خود لذت بصری و زیبایی شناسانه هم به او هدیه کند.

سینماگران علاقمند تا پایان دی ماه می توانند آثارشان را به دبیرخانه جشنواره به نشانی: تهران،خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، حوزه هنری، طبقه منفی یک، دبیرخانه مرکزی جشنواره‌های حوزه هنری ارسال کنند.

Check Also

پس از بررسی شورای بازبینی جشنواره سینماحقیقت؛ چهار فیلم به بخش مسابقه ملی اضافه شد

شورای بازبینی فیلم‌های متقاضی شرکت در دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، پس از بازبینی مجدد آثار …